Formalności po zakupie używanego samochodu

Stało się – kupiliśmy nasz wymarzony samochód! Zanim jednak będziemy się nim mogli cieszyć w pełni, dopełnić musimy kilku formalności, o których mowa poniżej.

Kupno samochodu od osoby prywatnej

Kupując auto od sprzedawcy prywatnego, sporządzamy tradycyjną umowę kupna – sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. W takim wypadku konieczne będzie udanie się do urzędu skarbowego i uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nie zapomnijmy o porównaniu danych sprzedawcy z dowodu osobistego z informacjami wpisanymi w umowie; sprawdźmy także numer VIN, który widnieje w kontrakcie. Koniecznie wyegzekwujmy od sprzedawcy komplet dokumentów – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC. Gdy kupujemy auto sprowadzane z zagranicy, poprośmy także o dowód opłacenia akcyzy.

Jeśli auto ma ważne badanie techniczne oraz polisę OC, następnym krokiem będzie wizyta we właściwym urzędzie komunikacji. 81 złotych zapłacimy w sytuacji, gdy auto jest zarejestrowane i możesz zachować stare tablice. Dotyczy to wyłącznie auta zarejestrowanego w tym samym powiecie. Na wydatek 180,50 zł musimy się przygotować wówczas, gdy pojazd ma tablice z innego powiatu i konieczne będzie wyrobienie nowych. 256 złotych należy natomiast zapłacić w sytuacji, kiedy pojazd został sprowadzony z zagranicy. Niekiedy do kwoty tej doliczyć będziemy musieli także akcyzę oraz opłatę dla tłumacza przysięgłego. Jeśli auto nie ma ważnych badań technicznych, przed wizytą w urzędzie należy je zawieźć lawetą do SKP albo wyrobić tablice czasowe.

Jeżeli bylibyście ciekawi jakim samochodem jeżdżę, to więcej na jego temat przeczytać możecie tutaj: https://boltowicz.mazda-dealer.pl/modele/2015-mazda6

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze doświadczenia związane z kupnem samochodu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s