Czym jest szkoda całkowita?

Szkoda całkowita to sytuacja, w której ubezpieczyciel uznaje, że naprawa samochodu jest nieopłacalna. W przypadku szkód likwidowanych z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy kolizji czy wypadku, aby doszło do szkody całkowitej, koszt samochodu musi być wyższy niż jego wartość przed uszkodzeniem.

Jeżeli chodzi natomiast o szkody rozliczane z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco, to próg opłacalności naprawy określa ubezpieczyciel i zwykle waha się on od 60 do 80 procent wartości samochodu sprzed zdarzenia. Dokładną kwotę możemy poznać zaglądając do tak zwanych ogólnych warunków ubezpieczenia, na które wyraziliśmy zgodę podczas zakupu polisy.

Inny sposób na rozliczenie szkody

Gdy szkoda zostaje uznana za całkowitą, zmianie ulegają zasady wyliczania odszkodowania. Koszty ewentualnej naprawy nie mają wówczas znaczenia – od oszacowanej wartości pojazdu sprzed szkody odejmowana jest szacunkowa wartość rozbitego samochodu, a różnica stanowi kwotę odszkodowania. Jest to tak zwana metoda dyferencyjna. Aby odzyskać pełną wartość auta sprzed kolizji, właściciel rozbitego pojazdu musi sprzedać tak zwane pozostałości i dodać do tego pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela.

Problematyczne jest tu jednak kilka kwestii. Po pierwsze, nie każda osoba chce sprzedawać swoje uszkodzone auto, jako że często wolałaby je naprawić, a na to wyliczone w ten sposób odszkodowanie raczej nie wystarczy. Po drugie, klasyfikacja szkody jako całkowitej bywa bardzo często nadużywana. Niekiedy bowiem pod tym pojęciem rozliczane są nawet niewielkie stłuczki parkingowe. Wystarczy, że auta ma kilka lat, a w czasie wyceny kosztów ewentualnej naprawy rzeczoznawcza skorzysta z najwyższych cen części oraz robocizny, które obowiązują w ASO, a oprócz tego, każdy zarysowany element zakwalifikuje on do wymiany, nie naprawy (gdybyście szukali sprawdzonego ASO, ja swoje znalazłam wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „autoryzowany serwis Mazda Warszawa”).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s