Rynek pierwotny czy wtórny?

W jaki sposób lepiej kupić mieszkanie – bezpośrednio od dewelopera czy może z drugiej ręki? Poniżej kilka najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Może na początek wyjaśnię po krótce definicje rynku pierwotnego oraz wtórnego. W przypadku tego pierwszego, transakcje dotyczą kupna nieruchomości bezpośrednio od inwestora, którym jest deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Osoba nabywająca staje się wówczas pierwszym właścicielem określonej nieruchomości. Przykłady tego typu inwestycji możecie sprawdzić w Internecie wpisując frazę taką jak na przykład „mieszkania deweloperskie Wrocław”. Jeżeli chodzi natomiast o rynek wtórny, to w tym przypadku transakcje dotyczą kupna nieruchomości od poprzedniego uhttp://www.amarelo.com.pl/żytkownika.

Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym może być wykończone pod klucz lub też pozostać w stanie surowym, nazywanym także deweloperskim. Do kupującego należy wybór czy woli wykańczać je na własną rękę czy też zlecić to firmie deweloperskiej. Warto pamiętać jednak, że opcja pod klucz stawia nam pewnego rodzaju ograniczenia w wyborze materiałów czy urządzeń sanitarnych. Deweloper, owszem, dysponuje katalogiem produktów, lecz niekoniecznie muszą one sprostać naszym wymaganiom.

Rynek wtórny oferuje natomiast zwykle mieszkania, które były w przeszłości zamieszkiwane przez właścicieli. Należy być świadomym, że wiązać może się to z fizycznymi wadami nieruchomości takimi, jak uszkodzona instalacja elektryczna, grzyby czy zacieki. Często jednak właściciele samodzielnie przeprowadzają remont i oferują kupującemu podstawowe umeblowanie.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z kupnem mieszkania – stawiacie na rynek pierwotny czy wtórny?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s