Typy silników samochodowych

Jak dobrze, że mój chłopak interesuje się motoryzacją! W przeciwnym wypadku, wybór mojego samochodu ograniczałby się jedynie do aspektów wizualnych 😉 A zwrócić uwagę trzeba przecież na cały szereg innych kwestii, o których nie mam bladego pojęcia. Jedną z nich jest typ silnika.

Na samym początku powiem, że stawiam na auta nowe – wolę mieć stuprocentową gwarancję, że w najbliższym czasie nie muszę się obawiać o dodatkowe koszty związane z naprawą i tym podobne.

Pierwszym z rodzajów silnika jest silnik Diesla, nazywany również silnikiem wysokoprężnym. Jego zaletami są: wydajność (zużywa on mniej paliwa niż pozostałe silniki), wytrzymałość (silnik tego typu jest niemalże bezawaryjny) oraz bezproblemowa praca w wilgoci (mamy tu możliwość pracy w ciężkich warunkach, gdzie wilgocić mogłaby unieruchomić silniki benzynowe, gdzie potrzebna jest iskra od aparatu zapłonowego). Niestety, posiada on także pewne wady. Zalicza się do nich: większe koszty produkcji (co powoduje, że samochody wyposażone w Diesla są o wiele droższe), spora waga silnika, hałas (konstrukcja tego typu silników powoduje, że wydaje on charakterystyczny klekot) oraz możliwe problemy z rozruchem w zimie (konieczne będzie wówczas podgrzanie kolektorów ssących przez świece żarowe).

Drugim z typów silnika jest najbardziej popularny na rynku silnik benzynowy, czyli taki, gdzie spalanie ładunku jest zainicjowane iskrą, jaka powstaje między elektrodami świecy zapłonowej. Do jego zalet zalicza się: lekką konstrukcję, którą zastosować można nawet w niewielkich samochodach, łatwy rozruch (niezależnie od zewnętrznej temperatury silnika), dobrą szybkobieżność oraz cichą pracę. Jego wady to natomiast mniejsza, w porównaniu do Diesla, wytrzymałość oraz mała sprawność.

Wyróżnia się również silniki elektryczne i hybrydowe, ale to już temat na osobny wpis 😉

 

Więcej ciekawych informacji na stronie: sluchawkinauszne.pl

Reklamy

One thought on “Typy silników samochodowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s